Z debaty ke kosmetice a drogerii

31.03.2020

Z únorové debaty Zvonečníku ke kosmetice a drogerii vyplynul přehlížený význam denního používání kosmetiky a nutnost přitvrzení k jejímu složení. Různé kontroverzní látky se poměrně lehko dostávají přes sliznice i přes kůži až do krve a hlídání složení denně používané kosmetiky má prakticky stejný význam jako u potravin. Tvrzení řady výrobců k nevyhnutelnosti používání kontroverzních složek se ukazují lichá a řada látek má vztah i přímo k životnímu prostředí.

Prezentace panelistů:

Vít Syrový (pdf 1,7 MB)

Denisa Svobodová (pptx 4,4 MB)

Účastníci se shodli na dvou přístupech ke kontroverzním látkám v kosmetice. Jednak u prokazatelně toxických a rakovinotvorných látek dospět k zákazu jejich používání zákonem. Často lze narazit na spoléhání, že kosmetika na jednu stranu není používána tak často, může být dokonce zbytná či při její aplikaci se dají využít dobře větrané prostory. Na druhou stranu je tu spoléhání spotřebitelů, že pokud něco skutečně škodlivého je, že by to bylo přes tlaky výrobců prostě zakázáno.

Zvonečník pokládá za vhodné vedení další debaty k zákazu používání těchto látek v kosmetice: formaldehyd, toluen, ftaláty. Jde o látky vyskytující se v levných lacích na laky, odlakovačích či rtěnkách a jasný trend je ze strany spotřebitelů se tomuto triu vyhýbat (výrobci uvádějí minimálně 3-free laky bez těchto látek atd.).

Dále existuje řada kontroverzních látek, které mohou spotřebitelé ve složení výrobků sledovat a vyhýbat se výrobkům s nimi. Zvonečník prozatím doporučuje sledovat obsah zejména následujících látek s předpokladem větší reflexe jejich obsahu ze strany spotřebitelů.

*triclosan (biocid a spojený s tvorbou dioxinů a možnými karcinogenními účinky

*konzervační halogenderiváty (podezřelé z rakovinotvornosti a například bronopol navíc spojený s tvorbou nitrosaminů)

*azobarviva (zakázaná v USA, poškození jater a odštěpující se anilin karcinogenní)

*BHA, BHT (butyhydroxyanisol, butyhydroxytoulen brání žluknutí tuků a olejových složek, potvrzeny karcinogenní účinky)

*minerální oleje a parafíny (levné ropné produkty s dlouhou trvanlivostí a nádorovými riziky)

*EDTA (konzervant, toxikologicky významný a těžko odbouratelný)

soli hliníku (proti pocení, v těle neurotoxické působení)

*PEG, PPG (polyethylenglykolové a polypropylenglykolové deriváty, syntetické emulgátory vyráběné z karcinogenního etylenoxidu)

*parabeny (syntetické konzervanty, alergeny, vliv na hormonální systém)

*umělá parfemace (alergenní)

Z hlediska ochrany životního prostředí je nutné zdůraznit význam používání různých mastí a opalovacích krémů, které mohou přinášet problémy v čistírnách odpadních vod a na površích vodních ploch přírodních koupališť. Zátěží pro životní prostředí jsou dále nerozložitelné silikony a řada biologicky účinných látek v podobě endokrinních disruptorů.

Debaty se zúčastnila poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Vyjádřila odhodlání formou dalších aktivit na půdě parlamentu a získání širší podpory především pro řešení přitvrzení legislativy k používání nejkontroverznějších látek, řešení nespojitosti pojmu "dětské" s výrobky s přísnějšími standardy ve složení a řešení dvojí kvality projevující se podobně jako u potravin také v kosmetice.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky