Debata v Lidovém domě

22.11.2018

S platformou Zvonečník jsme 22. května 2018 uspořádali debatu v Lidovém domě na téma "Jedy kolem nás".

Cílem bylo probrání aktuálních a zásadních problémů spojených s jedy. Byla zde možnost debaty s Karolínou Brabcovou coby zástupkyní Arniky s rozvinutým programem Toxické látky. Pozvaný byl také Pavel Poc, který se touto oblastí blíže zabývá na úrovni evropského parlamentu.

V úvodu debaty Karolína Brabcová zdůraznila význam zákazu znečištění přímo u zdroje, než řešení znečištění až v životním prostředí. Upozornila na nová rizika v souvislosti s používáním nových chemických látek. Přes přízeň cirkulární ekonomice vnímá problémy s nerecyklovatelným PVC. Vyslovila se pro sjednocení materiálových toků, aby například místo kelímků vyráběných z různých druhů plastů byl využívaný jediný soubor s jasným směřováním v odpadu pro spotřebitele.

Karolína Brabcová dále připomenula snahy europoslance Pavla Poce k plné transparentnosti složení výrobků. Vyslovila se k regulaci chemických látek po skupinách, aby například se zákazem používání ftalátu DEPH došlo i na DOIP strukturně se lišícím jen vláknem na jiném uhlíku. Upozornila na aplikaci pro chytré telefony ToxFox, která s načítáním kódů na obalech upozorňuje na kosmetiku se škodlivými látkami.

V debatě vystoupil také Ing. Miroslav Beneš k oběhovému balíčku a odmítnutím experimentování nakládání s odpady. S dalšími diskutujícími jsme podpořili pojem "zelená chemie" pro ekologicky nezávadné látky.

Zvonečník podporuje a iniciuje celou řadu řešení k omezení používání a vzniku jedů, na debatu i se vznikem těchto stránek chceme navázat dalšími aktivitami.

Prezentace Mgr. Karolíny Brabcové z Arniky:

Toxické látky kolem nás - jak z problému

AskReach